Turkuaz Kart Nasıl Alınır ? – Turkuaz Kart Nedir ?

0
446

Turkuaz Kart, Türkiye sınırları içerisinde “taşınmaz satın alan yada yatırım yapan” yabanacıların Türkiye’de sınır olmaksızın çalışma izni ve oturma izni sağlayan kart “Turkuaz Kart” adını taşımaktadır. Turkuaz kart hakkı kazanan yabancı vatandaşın eşi ve çocuklarına da süresiz ikamet izni verilmektedir. 

Turkuaz Kart Nasıl Alınır?

Hangi Yabancılar Turkuaz Kart Sahibi Olabilir?

Turkuaz Kart Verilecek Yabancılar ;

MADDE 5 – (1) Turkuaz Kart;

 1. Eğitim düzeyi, ücreti, mesleki bilgisi ve deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı ve benzeri nitelikleri itibarıyla yüksek nitelikli işgücü olarak değerlendirilen,
 2. Yatırım veya ihracat düzeyi, sağlayacağı istihdamın büyüklüğü, bilimsel ve teknolojik gelişmeye yaptığı katkı ve benzeri özellikleri itibarıyla yüksek nitelikli yatırımcı olarak değerlendirilen,
 3. Bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayan veya bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası düzeyde ülke menfaatleri açısından stratejik kabul edilen çalışmalar ve araştırmalar yapan bilim insanı veya araştırmacı,
 4. Kültürel, sanatsal veya sportif faaliyetler açısından uluslararası düzeyde başarılı olan,
 5. Türkiye’nin veya Türk kültürünün uluslararası tanınırlığına veya tanıtımına katkı sağlayan, Türkiye’nin milli menfaatlerine ilişkin hususlarda uluslararası düzeyde faaliyette bulunan, yabancılara verilebilir.

Kaynak : https://www.mevzuat.gov.tr/

Mevzuat.gov.tr sitesinde “Turkuaz Kart” hakında açıklanan niteliklere sahip yabancılar doğrudan çalşma izni “turkuaz kart başvurusu” yapabilirler. Yaşadığı ülkede “Türkiye Dış Temsilciliklerini” ziyaret ederek turkuaz kart başvurusunda bulunabilir. Türkiye’de yaşayan yabancılar ise doğrudan başvuru sistemleri aracılığı ile başvuru yapabilirler.

Bilgilendirme : Citizenpermits.com üzerinden tüm başvurularınızı yerinize biz yapmaktayız. Sitemiz üzerinde bulunan “WhatsApp Hattı, E-Posta ve Canlı Destek Departmanı” üzerinden bizimle irtibata geçerek “Turkuaz Kart” başvurusu konusunda sizleri en profesyonel şekilde yönlendirmemiz için talep oluşturabilirsiniz.

Turkuaz Kart Nasıl Alınır?

Turkuaz kart verilirken, “ilk üç yıl geçiş süresi” dikkate alınır ve belirlenmesi sonucu verilir. Bakanlık tarafından “turkuaz kart” aldıktan sonra iş veren ve turkuaz kart kullanan yabancı vatandaşlardan “faaliyet gösterdiği” iş yerine ait belge talebinde bulunabilir.

Sınırsız Turkuaz Kart Nasıl Alınır?

Turkuaz kartın geçiş süresi belirlendiğinde “15 inci madde uyarınca” iptal edilmeyen turkuaz kartta var olan geçiş süresi takibi yabancı vatandaşların başvurusu doğrultusunda iptal edilir ve yabancıya sınırsız turkuaz kartınız verilir. 

Turkuaz kart geçiş süresi hesaplanması durumunda “180 gün” kala yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde günün geçmesi durumunda “sınırsız turkuaz kart” başvurusu reddedilir ve kartınız geçersiz hale gelir.

Sınırsız Turkuaz kart hakkı kazanmanız durumunda “eşiniz ve çocuklarınıza” Türkiye’de oturma ve ikamet izni verilir. Türkiye vatandaşlarının sahip olduğu tüm haklara sizde sahip olabilirsiniz.

Turkuaz kart alma şansı yüksek niteliklere sahip yabancılara örnek ;

 • Yabancıların “akademik” alanlarda başarı göstermiş ve uluslararası sahada çalışmalarda bulunmuş olması. 

 • Özellikle “bilim, sanayi ve teknoloji” alanında başarılı olan ve Türkiye Cumhuriyetine katkıda bulunacak yabancılar.

 • Türkiye Cumhuriyetinde “ihracat ve yatırım” yapması durumunda Türkiye Cumhuriyeti ekonomisine katkı sağlayacak yabancılar.

MADDE 19 – Turkuaz Kart Sahibi Yabancının Hak ve Yükümlülükleri

Kart sahibi yabancı vatandaşlar, süresiz şekilde çalışma iznine sahip insanlar ile aynı haklara sahiptir.

Turkuaz kart sahibi insanların sahip oldukları “avantajlar” hakkında detaylı bilgiler ;  

 • Türkiye Cumhuriyeti içerisinde “askerlikten” muaf sayılmaktadırlar. 

 • Kart sahibi yabancılar yerel seçimlerde oy kullanamazlar ve kamu işlerine çalışamazlar.
 • Sosyal güvenilik hususunda kazanılmış hakların tamamı saklı olup, bu hakların kullanımı konusunda ilgili mevzuattaki hükümlerin hepsine tabidirler.

 • Kart sahibi vatandaşların Türkiye’de seyahat, çalışma, ikamet, ticareti faaliyet, yatırım, miras, taşınır ve taşınmaz iktisabı ile ferağı gi bi durumlara dayılı yönelik işlemleri, Türkiye vatandaşlarına uygulanan prosedürler ile eş değer gerçekleşir.

Turkuaz kart alan yabancı vatandaşlarının “oturum izni” almasına gerek kalmamaktadır. Turkuaz kart alan yabancıların “eş ve çocuklarına” oturum izni niteliği taşıyacak “turkuaz kart” verilmektedir.

Olası bir durumunda “turkuaz kart” sahibi yabancı vatandaşın kartı iptal edilirse bakanlık tarafından yakınlarınında oturma izni ve diğer tüm hakları iptal edilecektir .

Bilgilendirme : Citizenpermits.com üzerinden tüm başvurularınızı yerinize biz yapmaktayız. Sitemiz üzerinde bulunan “WhatsApp Hattı, E-Posta ve Canlı Destek Departmanı” üzerinden bizimle irtibata geçerek “Turkuaz Kart” başvurusu konusunda sizleri en profesyonel şekilde yönlendirmemiz için talep oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here