Yabancıların Çalışma İzni Uzatma Başvurusu

0
408

Uluslararası iş gücü kanunlar “28.07.2016” tarihinde kabul görülmüştür. Kanuna göre “Çalışma İzni Uzatma Başvurusu” çalışma izninizin bitmesine en geç “60 gün kala” yapılması gerekmektedir. Çalışma izni başvurularının tamamı “işgücü politikası” göz önünde bulundurularak değerlendirilir. 

Çalışma izni başvurusu yapmak ve yapma konusunda detaylı bilgi almak için bizlerle irtibata geçerek sizleri yönlendirmemiz adına talep oluşturabilirsiniz. Bizimle irtibata geçmeyi unutmayın..

Çalışma İzni Uzatma Başvurusu

Çalışma İzni İlk Başvuru ve Sonraki Başvurular

Başvurunuz sonrasında sonuç olumlu değerlendirilmesi hâlinde başvuru sahibi, iş veya çalışma izni sözleşmesinin “kanunen süresini” aşmamak koşulu ile gerçek veya tüzel kişiye, kamu kuruluşları yahut kuruluşuna dahil belirli işyerlerinde yada bu tarz iş kollarında hizmet verebilir. Ancak ilk başvuruda en çok bir yıl çalışma iznine sahiptir. 

Kanunen 1 yıl sonrasında “uzatma başvurusu” yapmanız durumunda sonucun olumlu değerlendirilmesi hâlinde başvuru yapılan kişinin “aynı işverene veya iş aynı iş yerinde” çalışması durumunda ilk başvurusunda “en fazla iki yıl çalışma izni” verilmektedir. Bir sonraki başvuruda ise “aynı iş veren ile çalışması durumunda üç yıl uzatma hakkı” verilmektedir.

Eğer farklı bir iş yeri için çalışma izni başvurusu yaparsanız, tekrardan aynı işlemleri yapmanız gerekmektedir. 

İş Veren Şirketin Yapması Gerekenler Nelerdir?

6735 sayılı Uluslararası işgücü Kanununda çalışma iznine sahip olan “çalışanın” çalışma izni bitmeden “60 gün” önce işverenin yeni çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Çalışma izni başvurusu bitmeden başvuru yapılması kanunen zorunludur. 

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda “çalışma izni biten yabancıların” hiç bir şekilde uzatma başvuruları işleme alınmamaktadır. 

Bilgilendirme :  Eğer 2 yıllık çalışma iznine sahip olan yabancının çalışma izni başvurusunu geciktirmeniz durumunda, tekrardan başa dönerek bir yıllık bir çalışma iznine başvurmanız gerekmektedir. 

İşyerinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

 • Başvuru yapılacak yabancının SGK ödemelerini ve SGK borcunu kesinlikle eksiksiz takip etmesi gerekmektedir. 
 • Başvuru yapılacak yabancının “maaşını” banka aracılığı tamamını ödemesi gerekmektedir. 
 • Başvuru yapan şirketin hiç bir şekilde vergi borcu olmaması gerekmektedir. 
 • Yabancılarla çalışma veya yabancıları bünyenizde bulundurabilmeniz için en az “5 Türk Vatandaşı” bünyenizde çalışması gerekmektedir. 

Çalışan Yabancının Yapması Gerekenler Nedir?

Çalışma izni uzatma başvurusu sonrası çalışma iznine sahip yabancının mevcut iş yerinde çalışmakta olduğu iş kolunda çalışmaya devam edebilir. Eğer ki çalışma izni biterse en fazla 45 gün boyunca aynı iş yerinde çalışmaya devam edebilir, 45 günün sonrasında kanunen çalışması uygun değildir. 

İş veren ve çalışanlar arasında yasal sorumluluklar vardır. İşveren uzatma başvurusu talebinde bulunması durumunda yabancılar işveren ile 45 gülük bir süre zarfında çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Eğer yabancılar yeni biri iş yeri tercihinde bulunursa, iş yerinin “çalışma izni başvurusunda” bulunması ve çalışma izi çıkmadan kanunen çalışmaması gerekmektedir.

Çalışma İzni Uzatma Yapılan Kişinin Yükümlülükleri ; 

 • Çalışma izni onaylandıktan sonra 6 aydan fazla ülkemiz sınırları dışında kalamaz.
 • Ülkemiz sınırları içerisinde hiç bir şekilde bir suç işlememiş olması gerekmektedir.

Süresiz Çalışma İzni Nasıl Alınır ve Kimler Alabilir?

Ülkemizde Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununa göre ülkemiz sınırları içerisinde en az 8 yıl boyunca “çalışma iznine” tabi olan yabancılar “süresiz çalışma iznine” başvurabilir. Ancak 8 yıl boyunca ülkemizde çalışan her yabancı “sınırsız çalışma iznine” tabi olamamaktadır. 

Çalışma İzni Uzatmak için Gerekli Belgeler

 • Çalışma İzni Uzatma Dilekçesi
 • Pasaport Fotokopisi
 • Süresi Olan Çalışma İzni Belgesi
 • Elektronik Ortamda Doldurulan Uzatma Başvuru Formu
 • Şirketin Ortak Sayısı ve Sermaye Yapısını Gösteren Ticaret Sicil Gazetesi
 • Şirketin kar ve zarar tablosu vergi dairesi veya SMMM onaylı bilanço

Çalışma İzni Nedir?

Çalışma izni dünya genelinde ve ülkemizde yabancıların ve ülkeyi ziyaret eden göçmenlere ülkemizde çalışmaları için gerekli olan izne “çalışma izni” adı verilmektedir. 

Ülkemizde çalışma izni alan yabancıların “yasal şekilde” ülkemizde belirli alanlarda gelir elde edebilirler. Çalışma izni başvuruları anayasamızda bulunan yasal kurallar çerçevesinde değerlendirilir. Çalışma izni alan yabancılar belirlenen süre zarfında “sigortalı” tüm işlerde çalışabilirler. Çalışma izni bitimine 60 gün kala eğer çalışma izninizi yenilemezseniz, süre bitiminde ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir. Çalışma izni bitiminden sonra ülkemizde kalmaya devam etmeniz durumunda “yasal olmayan” bir davranış gerçekleştirirsiniz. Citizenpermits.com olarak tüm başvurularınız takip eder ve hiç bir şekilde bu gibi durumlar ile karşılaşmamanız için gerekli çalışmaları gerçekleştiririz. 

Çalışma İzni Uzatma Başvurusu Kaç Gün Kala Yapılmalı?

Çalışma izni başvurusu en fazla “60 gün kala” yapılması gerekmektedir. Bu süre geçirilmesi durumunda başvuruların en baştan tekrar yapılması gerekmektedir. Çalışma iznine ilk kez başvurulan yabancı ilk başvuruda en fazla “365 gün” ülkemizde çalışma iznine hak sahibi olabilir. 

Ülkemizde bir yıl boyunca sorunsuz çalışma iznini doldurursa bir sonraki çalışma izni uzatma başvurusunda “iki ila üç yıl arası” çalışma izni alabilir. Ancak çalışma izni başvurusu bir çok prosedür göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. 

Evde Bakım Hizmetleri Çalışma İzni Uzatma (Yenileme) Nasıl Yapılır?

 • Eğerki çocuk bakım alanında hizmet veriyorsanız, çocuğun 15 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Eğer ev bakım hizmetlerinde “yaşlı bir kişiye” bakıyorsanız, hastanın sağ olması gerekmektedir. 
 • Sigorta (SGK) ödemelerinizin tamamının ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Çalışma izni alınan yabancının ülkemiz sınırları dışında en fazla “6 ay” kalmaması gerekmektedir.
 • Çalışma izni alınan kişinin her hangi bir suça karışmamış olması gerekmektedir.

6735 sayılı İş Gücü Kanunu : https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6735.pdf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here