Çalışma İzni Reddi ve Redde İtiraz Başvurusu Yapma

0
413

Citizenpermits.com Türkiye izinleri ve çeşitli belge başvuruları danışmanlık web sitesine hoşgeldiniz. Çalışma izni reddi ve redde itiraz edilmesi konusunda bilgi paylaşımları yaptık, detaylı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşarsanızda doğrudan bizimle irtibata geçin.

Çalışma İzni Reddi ve Redde İtiraz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı çalışma izni reddini ve çalışma izinlerini doğrudan iptal eden ilgili kurumdur. Çalışma izinlerinin takibi ve iptali “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” aracılığı ile yapılmasının yansına her hangi bir başvuru yapılması durumunda da doğrudan ziyaret edilecek bakanlıktır. 

Belgelerin iptali 6735 sayılı Uluslararası İş Gücü kanununu dikkate alınarak usullere göre karar kılınmaktadır. Çalışma izni başvurusu “iş verene” e-posta aracılığı ile ulaştırılmaktadır. 

Çalışma İzni Başvurusu Neden Reddedilir?

Uluslararası kanunlar göz önünde bulundurularak çalışma izni başvuruları incelenir ve inceleme sonucunda eğer kanunen bir sorun yoksa kabul edilir, ancak 6735 Sayılı Uluslararası İş Gücü Kanununun 9. Maddesinde çalışma izinlerinin red sebepleri ve uygunluk durumlarından bahsedilmiştir. 

 • Uluslararası politika incelenir ve iş gücü politikası dışında kalanlar reddedilir. 
 • Başvuru esnasında bilgilerin başvuru yapacak kişiye ait olmaması ve sahte niteliğini taşıyan başvurular. 
 • Çalışma izni başvurusu yapan iş verenin “yabancı çalıştırma sebebinin” geçersiz ve yetersiz olması durumunda.
 • Yabancıların çalışma izni yasak olan mesleklerde.
 • İlgili yabancının belirtilen özellikleri taşmaması durumunda.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışma izni için belirlediği kriterlere uygun olunması gerekmektedir. 
 • 6458 Sayılı Yabancılar kanununun 7. Maddesi dikkate alındığında Türkiye’ye giriş vizesi olmayan, 54. Madde’de sınırdaşı kararı olan, 15. Madde’de Türkiye’ye giriş izni almamış kişiler reddedilir. 
 • Kamu kuruluşları ve ülke güvenliğini tehdit eden yabancılar
 • Türkiye’nin güvenli olarak adlandırdığı ülkeler arasında olmayan ülke vatandaşları.
 • ÇSGB tarafından başvuru süresi içerisinde tamamlanmayan belgeler.

Türkiye’de Yabancılara Yasak Olan Meslek Grupları

Ülkemize giriş yaban yabancıların belli başlı meslek gruplarında faaliyet göstermeleri konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açısından bir sakınca yoktur. 

Ancak ülkemizin 6735 Sayılı Uluslararası İş Gücü Kanunu dikkate alındığında verilen kararlar doğrultusunda “ Noterlik, Avukatlık, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Güvenlik Görevlisi, Gümrük Müşavirliği ve Turist Rehberliği” gibi alanlarda hizmet vermesi söz konusun değildir.

 • Diş Hekimliği : Çalışma ve Sosyal Bakanlığı tarafından yeni yönetmeliğe göre yabancı vatandaşların “diş sağlığı” alanında hizmet vermesi kanunen yasaktır.
 • Noterlik :  Anayasada “Noterlik Kanunu 7. Maddesi” gereğince noter olmadan önce staj yapmanız gerekmektedir ve noter stajına dahil olabilmeniz için “ T.C Vatandaşı” zorunluluğu getirilmiştir. 
 • Avukatlık : Anayasa da “ Avukatlık Kanunu 3/A Maddesi” gereğince ülkemizde avukatlık yapacak kişilerin “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı” olma zorunluluğu vardır.
 • Veterinerlik : Veterinerlik ve diğer hayvan sağlığı ile alakalı alanlarda hizmet veren tüm birimlerde “Hayvan Hekimlikleri Birliği” tarafından çıkak karar neticesiyle yabancıların hizmet vermesi mümkün değildir. 
 • Güvenlik Görevlisi : Ülkemizde yabancılar bazı iş verenler tarafından güvenlik görevlisi olarak tercih edilmektedir ancak, bazı kurumlarda yabancıların güvenlik görevlisi olarak çalışması ne yazıkki mümkün değildir. 
 • Özel Sağlık Komplekslerinde Müdürlük : Yabancıların Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmadan ülkemizde hiç bir şekilde özel hastanelerde müdürlük vasfı alması mümkün değildir. 
 • Gümrük Müşavirliği : Anayasanın 4458 sayılı gümrük kanununun 227. Maddesinde “Gümrük Müşavirliği” görevine atanması için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma zorunluluğu getirilmiştir.
 • Turist Rehberliği : Ülkemizde yabancıların “6326 Turist Rehberliği Meslek Kanununun 3. Maddesinde” Türk vatandaşlarının iş istihdamını artırmak amacıyla rehberlik vasfının sadece Türklere özgü olma zorunluluğu getirilmiştir.
 • Kabotaj Kanun Yönetmeliğinde “Kaptan, Dalgıçlık ve Tayfalık”

Çalışma İznim Reddedildi Nasıl İtiraz Edebilirim?

Başvurunuz sonrasında “belgeler ve kişilik bilgileriniz incelenir” ve başvuru sonucunuzun olumlu yada olumsuz olması kısa süre sonra başvuran kişiye bildirilir.

Başvurunuz esnasında size ait olan bilgileri en doğru şekilde doldurulup, her hangi bir sahte bilgi doldurmamanızı öneririz. Aksi taktirde başvurunuz reddedilir ve bir sonraki başvurunuz için kalıcı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Başvurunuz Reddedilirse ; Başvurunuz “reddi” sizlere tebliğ edildiğinde 30 gün içerisinde “reddedilen başvurunuza itiraz” etme süreniz vardır. 

Tebliğ sonrasında 30 gün içinde itiraz etmeyi unutmayın. 

Çalışma İzni Redde İtiraz Dilekçesi

Çalışma İzni İtiraz Dilekçesi

Eğer Çalışma İzni Reddine itiraz etme konusunda sorun yaşıyorsanız, iletişim numaralarımız ve WhatsApp hattımız üzerinden bizimle irtibata geçin. İrtibata geçmeniz durumunda CitizenPermits.com danışmanlık ofisi olarak yaşanan sorunu ortadan kaldırma adına sizleri en doğru şekilde yönlendirelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here