Çalışma İzni Muafiyeti Nedir ve Nasıl Alınır?

0
356

Çalışma izni alma ve çalışma izni alırken desteğe ihtiyacınız CitizenPetmits.com Göçmenlik Bürosu ile irtibata geçin. Bizimle irtibata geçmeniz durumunda uzman kişiler tarafından yönlendirilirsiniz ve sorun yaşamadan talep ettiğiniz tüm izinleri rahatlıkla alabilirsiniz. 

Çalışma İzni Muafiyeti Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Ülkemizde var olan yabancılar eğer “çalışma izni muafiyeti” hakkına sahipse muafiyet süresi boyunca çalışma izni başvurusu yapmadan kanunen çalışma hakkına sahip oldukları tüm alanlarda faaliyet gösterebilirler. 

Çalışma İzni Muafiyeti Nedir ve Nasıl Alınır?

Eğer ülkemizde yaşayan yabancı vatandaşlar “çalışma izni muafiyetinden” yararlanmak isterse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üzerinden muafiyet başvursunda bulunabilirler. 

Eğer henüz ülkemize giriş yapmamız yabancılar yaşadığı ülkesinde “Türkiye Konsolosluğunu” ziyaret ederek, çalışma izni muafiyeti için başvuruda bulunması gerekmektedir. 

Anonim Şirketler için Çalışma İzni Muafiyeti Nasıl Alınır?

Anonim şirketlerin ortakları veya yetkililerinin yetkilisi yada ortağı ülkemizde sürekli olarak ikamet etmiyorsa çalışma izni muafiyetinden yararlanması gerekmektedir. Çalışma izni muafiyetinden yararlanmak için ülkemizin belirmiş olduğu kanunun maddelerini dikkate alarak başvuru yapması gerekmektedir. 

Herhangi bir anonim şirketin “ortağı yada yetkilisiyseniz” 180 gün içinde 90 günü geçmeyen sınır dışı hizmet sunuyorsanız, çalışma izni muafiyeti başvursunda bulunabilirsiniz. Ülkemizde bulunan yabancının kayıtlı olduğu ülkenin “Okulları, Kültür ve Din Kurumlarında” hizmet vermesi durumunda “çalışma izni muafiyetinden” doğrudan çalışma izni muafiyetine başvurması durumunda çalışma izni alabilir.

1961 yılında yapılan “Diplomatik İlişkiler Viyana Sözleşmesi” ve 1963 yılında yapılan bir diğer “Viyana Sözleşmesi” kapsamına bağlı kalınarak işlem yapılmaktadır. 

Ülkemize gelen yabancıların yaşadığı ülkelerin temsilciliklerine bağlı olmayan kurumlarda çalışması için “çalışma izni başvurusu” yapma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Çalışma İzni ve Çalışma İzni Muafiyet Başvursunun İptali ve Geçerliliği 

  • Çalışma izni muafiyetinden yararlanan yabancının belirlenene süre içerisinde ülkemize giriş yapmaması durumunda izin iptal edilir.
  • Yabancının pasaportunun “vize süresi” dolması ve belgenin yenilenmemesi durumunda (Çalışma izni ve ülkemizde bulunma konusunda sorun yaşar)
  • Çalışma izni aldığı işyerindeki, çalışma faaliyetlerinin son bulması durumunda izin iptal edilir.
  • Kanunen ülkemizin yabancılara belirlediği hükümlere uyulmaması durumunda izin iptal edilir.
  • Çalışma izni başvurusunda kendine ait olmayan ve doğruluk niteliği taşımayan belgeler paylaşım durumunda izin iptal edilir.
  • Çalışma izni başvurusu esnasında T.C tarafından talep edilen belgelerin belirlenen sürede tamamlanmaması durumunda.
  • 6458 sayılı kanun gerekçesince “Madde 7. 15. Ve 54.” Dikkate alındığında “İçişleri Bakanlığınca” bildirilmesi
  • Devletin güvenliği ve Devlet düzeni yada sağlığı bakımından Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışması sakıncalı olduğunun ilgili devlet kurumu ve kuruluşunca bildirilmesi.
  • Çalışma izni başvurusu sonrasında “1 yıldan daha fazla bir” süre boyunca Türkiye dışında kalması durumunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here